Slunce je jednoznačně blahodárný životabudič. Hřeje, dodává nám energii, je zdrojem vitamínu D v našem organismu. Dovede opálit naší kůži do zlatohněda a udělat z nás zlatavé krásky. Má to ale jeden háček. Slunce může být i dost nebezpečný nepřítel. Přeženeme-li opalování, může se stát, že si přivodíme zdravotní problémy, které nám můžou znepříjemnit pobyt na dovolené a na cestách. Proto každý, kdo se chystá do destinací, kde je slunce každodenním společníkem, měl by se dobře seznámit s problematikou opalování a na cestu se dobře vybavit. Každá pokožka má totiž svoji citlivost, která zapříčiňuje, jak je třeba kůži před opalováním ošetřit a jaké zvolit přípravky.
slunečník mezi lehátky
Pokud si nevíme rady, neváhejme informovat se u odborníků. V každé drogerii nebo lékárně nám ochotně poradí, jaký přípravek by byl zrovna pro nás vhodný. Kdo chce mít naprostou jistotu a vzít ošetření pleti co nejodborněji, může navštívit kožního lékaře. Ten posoudí citlivost vaší pokožky a určí váš fototyp. Ten pak určuje druh přípravku, který je na opalování nejvhodnější.

Druhy fototypů pokožky

Fototyp I – jde o extrémně citlivý typ kůže, nalezneme jej u lidí s bledou kůží, se zrzavými vlasy a pihami. Kůže při opalování rychle rudne a většinou následně nezhnědne. Bez opalovacího krému by tento typ neměl na slunce vůbec chodit, vhodné je používat krémy a mléka s filtrem 50.

Fototyp II – tento typ lidí je světlý, se světlými vlasy a světlýma očima. Tito lidé by měli volit přípravky s výškou filtru 30 a bez ochrany na slunce nechodit.
mazání ramene

Fototyp III – zde jde o kosmetiku na opalování s filtrem kolem 20, tito lidé jsou v pleti světlehnědí a opalují se do hnědého odstínu.

Fototyp IV – lidé s tmavě hnědými až černými vlasy a tmavýma očima se téměř nikdy nespálí, opálení je rovnou hnědé barvy. Filtr může být minimální a dbát na promaštění kůže, protože slunění pleť vysušuje.

Každý, kdo již před cestou dbá na správné přípravky do kufru, ušetří si později mnoho starostí a nezkazí si vytouženou dovolenou.